بلوک زن

بلوک زن

بلوک زن ، دستگاهی است که به دو صورت دستی و برقی فرایند ساخت تولید بلوک را انجام می دهد. با استفاده از این دستگاه شما می توانید، بلوک دیواری و سقفی تولید کنید. دستگاه های بلوک زن یکی از مهم ترین ماشین آلات صنعتی، برای استفاده در پروژه های عمرانی می باشد.بتن ماشین اصفهان با حدود ربع قرن سابقه در عرصه صنعت و ساخت ماشین آلات ، نامی آشنا در صنعت ماشین سازی ایران عزیز است. بتن ماشین اصفهان علاوه بر تولید ماشین آلات صنعتی و ساختمانی در زمینه طراحی و ساخت، طبق سفارش مشتریان نیز عمل می نماید.این گروه صنعتی برای ایجاد امنیت خاطر مشتریان و شعار مشتری مداری، محصولات خود را با پانزده ماه گارانتی و پانزده سال خدمات پس از فروش ارائه می نماید.


تاریخچه بلوک زن:

در گذشته برای ساخت بلوک، ترکیب مصالح را به صورت دستی داخل قالب ها ریخته، سپس با کمک نیروی دست فشرده و از قالب جدا می کردند. به دلیل نبود میکسر و دستگاه های موازنه، مواد اولیه ساخت بلوک کیفیت قابل قبولی نداشت. ساخت بلوک بدون دستگاه، معایب زیادی داشت. یکی از این معایب ایجاد ترک بر روی بلوک بود. این ترک ها به دلیل کیفیت پایین مواد اولیه و نیروی کم دست برای فشرده سازی به وجود می آمد. در روش های سنتی قالب ها بسیار ساده بودند و تولید بلوک به شکل های مختلف امکان پذیر نبود. با پیشرفت ماشین آلات صنعتی، تحولی بزرگی در پروژه های عمرانی صورت گرفت. یکی از این تحولات، ساخت دستگاه بلوک زن بود. مدل های اولیه این دستگاه، تک کاره  بودند و فقط امکان تولید بلوک، به شکل ساده و سرعت کم را داشتند. از زمان تولید اولین دستگاه بلوک زن تا به امروز، دستگاه های بلوک زن پیشرفت زیادی کرده اند. ما به طور کلی در این مقاله انواع دستگاه بلوک زن را معرفی کرده و کارایی هرکدام را توضیح می دهیم.

 نحوه کار دستگاه بلوک زن:

نحوه کار دستگاه بلوک زن، برای شروع کار، ترکیبی از سیمان (تیپ بسته به تشخیص کارشناس می باشد) ماسه و پوکه و یا مواد دیگر که جدیدا در کار استفاده می شود، داخل سینی دستگاه ریخته و مواد را به قسمت قالب دستگاه هدایت می کنیم. با زدن ویبره، جاهای خالی با مصالح متراکم و کاملا پرمی شود. پرس به دفعات زده شده، سپس نوبت به سمباده می رسد که بلوک را تراش دهد و در آخر، طی عملیاتی از قالب خارج شده و بر روی زمین گذاشته می شود تا خشک شود.

دستگاه های بلوک زن به 2دسته ثابت و متحرک یا سیار تقسیم می شوند.

 دستگاه بلوک زن ثابت

دستگاه بلوک زنی که قابلیت جابجایی با چرخ را ندارند.

  دستگاه بلوک زن متحرک یا سیار

دستگاه بلوک زنی که از چرخ برای جابجایی استفاده می کند. در بعضی از این دستگاه ها جابجایی با چرخ، توسط موتور صورت می گیرد. 

انواع دستگاه بلوک زن

انواع دستگاه بلوک زن، مدل های مختلفی از دستگاه های بلوک زن در بازار موجود است. هرکدام از این دستگاه ها ویژگی های مختلفی دارند. انواع این دستگاه عبارت اند از :

  • بلوک زن دستی (تخم گذار)
  • بلوک زن نیمه اتوماتیک
  • بلوک زن تمام اتوماتیک

اجزای مختلف دستگاه بلوک زن

اجزای مختلف دستگاه بلوک زن، به طور کلی این دستگاه از بخش های مختلفی تشکیل شده است. این بخش ها عبارت اند از:

قالب و سمباده

قالب، مصالح ترکیب شده، در قالب های دستگاه بلوک زن قرار می گیرند. تعداد قالب در دستگاه های بلوک زن متفاوت است.
سمباده، در دستگاه های بلوک زن از سمباده برای تراش بلوک استفاده می شود.

شاسی دستگاه

شاسی دستگاه، بلوک زن به منظور بدنه دستگاه می باشد. این بدنه از نبشی آهنی، ورق دور قالب، ورق دورسمبه، چرخ و تیرک تشکیل شده است.

ویبره دستگاه

از ویبره در دستگاه های بلوک زن برای لرزاندن قالب استفاده می کنند. این لرزاندن باعث متراکم شدن مصالح و از بین رفتن حفره ها می شود.

پمپ و موتور

پمپ و موتور یکی دیگر از اجزای دستگاه بلوک زن می باشند. به طور کلی دستگاه های بلوک زن، از دو نوع تک موتوره چکشی و دو موتوره چکشی تشکیل شده اند. از این موتورها برای حرکت دستگاه و ویبره استفاده می شود.

گیربکس موتور

دستگاه های بلوک زنی که قابلیت جابه جایی دارند. برای حرکت، به گیربکس نیاز دارند.

برق مصرفی دستگاه بلوک زن 

میزان برق مصرفی در دستگاه های بلوک زن، متفاوت می باشد. میزان برق مصرفی در دستگاه های بلوک زنی بین 220-380 ولت است. برای دستگاه بلوک زن دستی، برق تک فاز مناسب است. البته بیشتر دستگاه های بلوک زن دستی، به برق نیاز ندارند. برق مصرفی برای دستگاه های بلوک زن نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک 3فاز می باشد. برای حجم تولید بیشتر، برق مصرفی بیشتر می شود. برای این کار از برق مصرفی 25 آمپری استفاده می شود که توان این برق 380 ولت است.
تفاوت برق تک فاز و سه فاز، در دامنه آن ها است. برق تک فاز توان ثابت ندارد ولی برق 3 فاز داری توان ثابت می باشد.

نکاتی در مورد مراحل تولید بلوک

  • در صورت استفاده از دستگاه بلوک زن سیار، زیر بلوک ها باید صاف، تمیز و بدون آلودگی باشد.
  • برای جلوگیری از تابش نور خورشید، باران و باد، بلوک ها باید در مکان سرپوشیده تولید شود.
  • در دمای کمتر از 5 درجه سلسیوس، باید تولید بلوک در محوطه رو باز را متوقف نمود.
  • در دمای بیش از 25 درجه درجه سانتی گراد، درجه حرارت دستگاه باید با روش های مناسب کاهش یابد.

جهت استعلام قیمت بلوک زن با شماره 09132006005 و یا شماره های درج شده در ابتدا و انتهای وب سایت بتن ماشین اصفهان تماس حاصل فرمایید.

سایر محصولات مجموعه بتن ماشین اصفهان :

بلوک زن نیمه اتوماتیک ، ساب نواری موزاییک ، بلوک زن میزی ، بتونیر ، مخلوط کن و مخلوط کن پر کن ، مجموعه میز ویبره ، پرس موزاییک ، پرس موزاییک اتوماتیک ، خط تولید کف فرش ، جدول زن هیدرولیک 2700 2400 ، بلوک زن هیدرولیک تمام اتوماتیک ، بلوک زن هیدرولیک ، جدول زن اتوماتیک سیلودار ، بلوک زن 5 قالبه مکانیکی .